2019 Finalists (shows in 2018)

DESIGN

COSTUME DESIGN

Gabriella Slade for “Six” at the Arts Theatre

Jonathan Lipman for “Harold & Maude” at the Charing Cross Theatre

Pam Tait for “Rothschild & Sons” at the Park Theatre

SET DESIGN

Bethany Wells for “Distance” at the Park Theatre

Francis O’Connor for “Harold & Maude” at the Charing Cross Theatre

Simon Daw for “Humble Boy” at the Orange Tree Theatre

LIGHTING DESIGN

Andrew Ellis for “Eugenius!” at the Other Palace

David Plater for “The Outsider” at the Print Room

Zoe Spurr for “Tiny Dynamite” at the Old Red Lion

VIDEO DESIGN

Daniel Denton for “Misty” at the Bush Theatre

Joshua Pharo for “The Shape of the Pain” at the Battersea Arts Centre

Will Duke for “I’m a Phoenix, Bitch” at the Battersea Arts Centre

SOUND DESIGN

Jack Elliot Barton for “Lifeboat” at the Jack Studio Theatre

Luke Swaffield for “Forgotten” at the Arcola Theatre

Matt Padden for “Mirabel” at the Ovalhouse

Sam West for “Becoming Shades” at the Vaults

PLAYS, MUSICALS & OTHER

ENSEMBLE

“Bury the Hatchet” presented by Out of Forest Theatre at the Hope Theatre

“East” presented by Atticist at the King’s Head Theatre

“Freeman” presented by Strictly Arts at Canada Water / Pleasance

PERFORMANCE PIECE

Arinzé Kene in “Misty” at the Bush Theatre

Bryony Kimmings in “I’m a Phoenix, Bitch” at the Battersea Arts Centre

Adam Kashmiry in “Adam” at the Battersea Arts Centre

TBC (shows that don’t fit other categories)

“Creation (Pictures for Dorian)” by Gob Squad & LIFT at the Southbank Centre

“Dollywould” by Sh!t Theatre at the Soho Theatre

“Frankenstein” by BAC Beatbox Academy at Battersea Arts Centre

PRODUCTION FOR YOUNG PEOPLE 0-7

“Not Now Bernard” at the Unicorn Theatre

”Jack and the Beanstalk” – Lyngo Theatre / Polka Theatre

“Huddle” – Filskit Theatre / Unicorn Theatre

PRODUCTION FOR YOUNG PEOPLE 8+

“Beginners” at the Unicorn Theatre

“Goodnight Mr Tom” – British Theatre Academy / Southwark Playhouse

“The Adventures of Curious Ganz” – Silent Tide / Little Angel Theatre

PRODUCTION FOR YOUNG PEOPLE 13+

“Off the Grid” at the Half Moon Theatre

“The End of Eddy” – Untitled Projects / Unicorn Theatre

“Don’t Stop Thinking About Tomorrow” at Chickenshed

MUSICALS & OPERA

MALE PERF IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

Gary Trainor in “Rothschild & Sons” at the Park Theatre

Leon Scott in “Midnight” at the Union Theatre

Stewart Clarke in “The Rink” at the Southwark Playhouse

FEMALE PERF IN A SUPPORTING ROLE IN A MUSICAL

Genevieve McCarthy in “Mythic” at the Charing Cross Theatre

Mairi Barclay in “Pippin” at the Southwark Playhouse

Tessa Kadler in “Pippin” at the Southwark Playhouse

MALE PERFORMANCE IN A MUSICAL

Jonathan Carlton in “Pippin” at the Southwark Playhouse

Mark Inscoe in “Priscilla, Queen of the Desert” at the Queens Theatre Hornchurch

Rob Houchen in “Eugenius!” at the Other Palace

FEMALE PERFORMANCE IN A MUSICAL

Caroline O’Connor in “The Rink” at the Southwark Playhouse

Gemma Sutton in “The Rink” at the Southwark Playhouse

Natasha Barnes in “Wasted” at the Southwark Playhouse

NEW MUSICAL

“Grindr the Opera” at the Above the Stag

“Six” at the Arts Theatre

“Wasted” at the Southwark Playhouse

CHOREOGRAPHY

Carrie-Anne Ingrouille for “Six” at the Arts Theatre

Fabian Aloise for “The Rink” at the Southwark Playhouse

William Whelton for “Pippin” at the Southwark Playhouse

MUSICAL DIRECTOR

Adam Gerber & Tom Self for “Priscilla, Queen of the Desert” at the Queens Theatre Hornchurch

Joe Bunker for “The Rink” at the Southwark Playhouse

Zach Flis for “Pippin” at the Southwark Playhouse

MUSICAL PRODUCTION

“Once” at the Queens Theatre Hornchurch

“Pippin” at the Southwark Playhouse

“The Rink” at the Southwark Playhouse

OPERA PRODUCTION

“Der Schauspieldirektor / Bastien und Bastienne” by Pop-Up Opera at various venues

“La Traviata” at the King’s Head Theatre

“The Rape Of Lucretia” at the Arcola Theatre

PLAYS

MOST PROMISING NEW PLAYWRIGHT

Ben Weatherill for “Jellyfish” at the Bush Theatre

Joe White for “Mayfly” at the Orange Tree Theatre

Lisa Carroll for “Cuckoo” at the Soho Theatre

NEW PLAY

Arinzé Kene for “Misty” at the Bush Theatre

Kenneth Emson for “Plastic” at the Old Red Lion

Tearrance Arvelle Chisholm for “Br’er Cotton” at the Theatre 503

Will Eno for “The Open House” at the Print Room

MALE PERF IN A SUPPORTING ROLE IN A PLAY

Malcolm Sinclair in “Pressure” at the Park Theatre

Nitin Ganatra in “End of the Pier” at the Park Theatre

Wil Johnson in “Leave Taking” at the Bush Theatre

FEMALE PERF IN A SUPPORTING ROLE IN A PLAY

Kate Terence in “The Sword of Alex” at the White Bear Theatre

Kristin Milward in “A Funny Thing Happened…Oncology Unit…” at the Finborough Theatre

Lindsey Campbell in “The Open House” at the Print Room

MALE PERFORMANCE IN A PLAY (1 of 2)

Andrew Umerah in “Sweet Like Chocolate Boy” at the Jack Studio Theatre

Harry McEntire in “Homos, or Everyone in America” at the Finborough Theatre

Irfan Shamji in “Mayfly” at the Orange Tree Theatre

Jonathan Broadbent in “Humble Boy” at the Orange Tree Theatre

FEMALE PERFORMANCE IN A PLAY

Louise Jameson in “Vincent River” at the Park Theatre

Monica Dolan in “The B*easts” at the Bush Theatre

Sarah Niles in “Leave Taking” at the Bush Theatre

Sinead Cusack in “Stitchers” at the Jermyn Street Theatre

DIRECTOR

Daniele Sanderson for “Freeman” at the Canada Water / Pleasance

Femi Elufowoju jr for “Secret Lives of Baba Segi’s Wives” at the Arcola Theatre

Jack Gamble for “The Daughter in Law” at the Arcola Theatre

Omar Elerian for “Misty” at the Bush Theatre

PRODUCTION

“Collective Rage

“A Play in Five Betties” at the Southwark Playhouse

“Misty” at the Bush Theatre

“The Outsider” at the Print Room