The following is a list of all 2020 nominations and also indicates which have now been announced as finalists and winners.
Please note that due to theatre closures in the light of the pandemic, some categories did not have finalists / winners this year due to insufficient nominations.
The winners were announced at the online Offies 2021 Awards ceremony which was held online on 21 February 2021.
DESIGN
Design: Costume
Lee Newby / The Last 5 Years / Southwark Playhouse
Design: Set
Alison Neighbour / Collapsible / Bush Theatre
FINALIST: Casey Jay Andrews / Lockdown Town
Gregor Donnelly / Rags / Park Theatre
Jessica Staton / Tryst / Chiswick Playhouse
Joanna Scotcher / Love, Love, Love / Lyric Hammersmith
Lee Newby / The Last 5 Years / Southwark Playhouse
FINALIST: Lucy Osborne / Afterplay / Coronet Theatre
WINNER: Patrick Connellan / The Incident Room / New Diorama with Greenwich Theatre
Timothy Bird with Isobel Power Smith / Love, Loss & Chianti / Riverside Studios
Design: Lighting
Anthony Doran / Scrounger / Finborough
Derek Anderson / Rags / Park Theatre
FINALIST: Jamie Platt / The Last 5 Years / Southwark Playhouse
Joshua Pharo / The Claim / Shoreditch Town Hall
FINALIST: Malcolm Rippeth / Afterplay / Coronet Theatre
WINNER: Tom White / Macbeth / Wiltons Music Hall
Design: Sound
Cyril Barbessol / C-o-n-t-a-c-t / Various locations
Julian Starr / Scrounger / Finborough
FINALIST: Max Pappenheim / Sunnymead Court / Tristan Bates Theatre
FINALIST: Neil Bettles / Petrichor / Theatre Royal Stratford East
William Close / Persona / Riverside Studios
WINNER:Yaiza Varona / The Incident Room / New Diorama with Greenwich Theatre
Design: Video
Charles Peattie / Love, Loss & Chianti / Riverside Studios
Zakk Hein / The Incident Room / New Diorama with Greenwich Theatre
OPERA
Opera: Performance
Fiona Finsbury / Tosca + La Bohème / Opera Undone / King’s Head
Philip Lee / Tosca + La Bohème / Opera Undone / King’s Head
MUSICALS
Musicals: Lead Performance
FINALIST: Carolyn Maitland / Rags / Park Theatre
WINNER: Frances Barber / Musik / Leicester Square Theatre
Jessica Martin / Blitz! / Union Theatre
Martin Kaye / Elton John: It’s A Little Bit Funny / Aria Entertainment at Upstairs at the Gatehouse
FINALIST: Molly Lynch / The Last 5 Years / Southwark Playhouse
FINALIST: Oli Higginson / The Last 5 Years / Southwark Playhouse
Musicals: Supporting Performance
Amelia Atherton / Next Thing You Know / Garden Theatre at the Eagle
FINALIST: Beaux Harris / Blitz! / Union Theatre
WINNER: Dave Willetts / Rags / Park Theatre
Oisin Nolan-Power / Rags / Park Theatre
FINALIST: Rachel Izen / Rags / Park Theatre
Musicals: New Musical
Happily Ever Poofter / Kings Head
Musicals: Musical Director
FINALIST: George Dyer / The Last 5 Years / Southwark Playhouse
WINNER: Joe Bunker / Rags / Park Theatre
FINALIST: Michael Bradley / Pippin / Garden Theatre at the Eagle
Musicals: Director
FINALIST: Bronagh Lagan / Rags / Park Theatre
WINNER: Jonathan O’Boyle / The Last 5 Years / Southwark Playhouse
Musicals: Production
FINALIST: Pippin / Garden Theatre at the Eagle / LAMBCO Productions
FINALIST: Rags / Park Theatre / Katy Lipson for Aria Entertainment
WINNER: The Last 5 Years / Southwark Playhouse / Katy Lipson for Aria Entertainment in association with Edward Prophet and People Entertainment Group
MUSICALS / PLAYS
Choreography
Nick Winston / Pippin / Garden Theatre at the Eagle
Ensemble: Company
Howard Coggins & Stu McLoughlin / The Six Wives of Henry VIII / Living Spit / King’s Head
Romario Simpson, Kerim Hassan, Akshay Kumar / Syndrome / Tristan Bates
Ensemble: Performance
Colin Campbell, Rhys Dunlop, Conor Madden / Flights / Omnibus Theatre
Jenni Maitland / Andy Rush / Lydia Larson / Andrew Finnigan / You Stupid Darkness! / Southwark Playhouse
FINALIST: Stephanie Booth & Hannah Livingstone / We Were Having A Perfectly Nice Time / Omnibus Theatre
Tonderai Munyevu, Nick Blakeley, Indra Ove / The Claim / Shoreditch Town Hall
FINALIST: Ryan Anderson, Tsemaye Bob-Egbe, Tanisha-Mae Brown, Joanne Clifton, Harry Francis, Dan Krikler / Pippin / Garden Theatre at the Eagle
Remmie Milner, Gemma Lawrence / Sunnymead Court / Tristan Bates Theatre / Tristan Bates & Defibrillator & The Actors Centre
WINNER: Rachel Barnes, Laurie Jamieson, Nigel Taylor, Daniel Ward / The Canary and The Crow / Arcola
PLAYS
Plays: Lead Performance
Ailsa Joy / Not Quite Jerusalem / Finborough
Athena Stevens / Scrounger / Finborough
Breffni Holahan / Collapsible / Bush Theatre
FINALIST: James Demaine / Nuclear War / Buried / Graceland / Old Red Lion
WINNER: Jessica Rhodes / The Sugar Syndrome / Orange Tree Theatre
Josh Zaré / The Mikvah Project / Orange Tree
Maggie Steed / The Cutting Edge / Arcola
Mariah Gale / Afterplay / Coronet Theatre
Michael Pennington / The Tempest / Jermyn Street Theatre
FINALIST: Sam Crane / The Rage of Narcissus / Pleasance
Plays: Supporting Performance
Alexandra Gilbreath / The Sugar Syndrome / Orange Tree Theatre
FINALIST: Ali Barouti / The Sugar Syndrome / Orange Tree Theatre
Elliot Liburd / Time and Tide / Relish Theatre at Park Theatre
Isabella Laughland / Love, Love, Love / Lyric Hammersmith
FINALIST: John Hollingworth / The Sugar Syndrome / Orange Tree Theatre
Laurie Jamieson / The Canary and The Crow / Arcola
WINNER: Leigh Quinn / Scrounger / Finborough
Marc Mackinnon / Four Play / Above the Stag
Victoria Blunt / A Midsummer Night’s Dream / Wilton’s Music Hall
Plays: Performance Piece
WINNER: Daniel Ward / The Canary and The Crow / Arcola
FINALIST: Lucy McCormick / Lucy McCormick, Post Popular / Soho Theatre, Johnson & Mackay & United Agents
FINALIST: Miguel Hernando Torres Umba / Stardust / Roundhouse
Plays: Most Promising New Playwright
Pedro Leandro / We Were Having A Perfectly Nice Time / Omnibus Theatre
Temi Wilkey / The High Table / Bush Theatre
Plays: New Play
Adam Lazarus / Daughter / Battersea Arts Centre
Gemma Lawrence / Sunnymead Court / Tristan Bates Theatre
James McDermott / Time and Tide / Relish Theatre at Park Theatre
Margaret Perry / Collapsible / Bush Theatre
FINALIST: Sam Steiner / You Stupid Darkness! / Southwark Playhouse
JOINT WINNER: Sergio Blanco / The Rage of Narcissus / Pleasance
Tina Jay / Syndrome / Tristan Bates
JOINT WINNER: Athena Stevens / Scrounger / Finborough
Plays: Director
Evan Lordan / We Were Having A Perfectly Nice Time / Omnibus Theatre
FINALIST: Jim Pope / Can I Help You? / Omnibus Theatre
John Patterson / Not I / Catastrophe / Rockaby / by Angel Theatre Co at Jack Studio Theatre
FINALIST: Lily McLeish / Scrounger / Finborough
WINNER: Phoebe Barran / Tryst / Chiswick Playhouse
Plays: Production
Nuclear War / Buried / Graceland / Old Red Lion / Boxless Theatre, Bag Of Beard, Grindstone & Take Two Theatricals
Sunnymead Court / Tristan Bates Theatre / Tristan Bates & Defibrillator & The Actors Centre
IDEA (Innovative, Devised, Experiential, Atypical)
IDEA Design
The Brief Life and Mysterious Death of Boris III, King of Bulgaria, Part The First / Vault Festival / Out of the Forest Theatre
The Lost Hours / Vault Festival
IDEA Performance
Crooks 1926 / CoLab Theatre
WINNER: FK Alexander / (I Could Go on Singing) Over the Rainbow / Southbank Centre
FINALIST: Lucy McCormick / Post Popular / Soho Theatre
Nearly Human / Perhaps Contraption, Vault Festival
Splintered / Lagahoo Productions / Vault Festival
FINALIST: When It Breaks It Burns / Battersea Arts Centre
IDEA Production
846 Live / Theatre Royal Stratford East / Theatre Royal Stratford East & Royal Docks Team
Dadderrs / Yard Theatre / The Place
FINALIST: (I Could Go on Singing) Over the Rainbow / Southbank Centre
Lockdown Town / One Night Records at London Bridge
Mid Life / Barbican / Diverse City
WINNER: Sound Cistem / Vault Festival / Plaster Cast Theatre
The Ballad of Corona V / The Big House / The Big House
The Brief Life and Mysterious Death of Boris III, King of Bulgaria, Part The First / Vault Festival / Out of the Forest Theatre
FINALIST: The Lost Hours / Vault Festival / 8ROJO
Working on my Night Moves / Yard Theatre / Zanetti Productions
THEATRE FOR YOUNG PEOPLE
Theatre for Young People: Production (13+)
Waiting for the Ship to Sail / Chickenshed